Коропщина – стародавній сіверянський край.
Коропщина – стародавній сіверянський край. І чи не найбагатший в Чернігівщині на пам’ятки історії, архітектури та природи – згадаємо, хоча б, славнозвісну Мезинську стоянку первісної людини!
Але крім неї коропчанам є чим пишатися – саме в Коропському районі знаходиться чернігівський «Версаль» - палац у с.Вишеньки,
поступово відроджується духовна святиня - Рихловський монастир, а сам Короп цікавий, насамперед, своїми старовинними храмами.
То ж, розпочнемо нашу подорож мальовничою Коропщиною!
По дорозі з Чернігова в Короп першою зупинкою на маршруті буде старовинне с.Оболоння. Перед самим селом вас зустрічатиме, на перший погляд, доволі звичний для багатьох сіл і містечок Чернігівщини монумент, присвячений подіям, що відбувались тут під час Великої Вітчизняної війни. Але це тільки на перший погляд. Пам’ятник Героям Оболонського плацдарму є насправді унікальним, і не кого не залишає байдужим. Замість типової прямої фігури суворого воїна з автоматом, ви бачите молодого, худощавого солдатика-новобранця з гвинтівкою, при чому у тий самий момент, коли в юнака тільки що поцілила ворожа куля… Вже падаючи, скидаючи руки угору, він останній раз дивиться на небо і ніби запитує: «За що, Господи?». Ось так воно і було – з гвинтівками проти танків…
В с.Оболоння також слід оглянути церкву Різдва Богородиці початку ХІХ століття. Масивний одноверхий храм з дзвіницею за своєю архітектурою є зразком перехідного періоду від стиля бароко до класицизму. А на дзвіницю можна навіть піднятися по дерев’яних сходах, розташованих у притворі.
Далі, від с.Оболоння рухаємось у напрямку Понорниці до с.Рихлі. Тут, у 1666 р., на місці явлення чудотворної ікони Св.Миколи, чернігівський полковник Василь Многогрішний заснував Пустинно-Рихлівський Миколаївський монастир. Рихлівський монастир був справжньою перлиною Сіверського краю - тут трудилися на славу Бога більше 300 ченців і послушників, діяли п'ять храмів, був створений печерний комплекс. Сьогодні в це важко повірити, оскільки від колишньої слави обителі залишилися, на превеликий жаль, тільки руїни гостинного двору, келій і монастирських стін. Дивом зберіглася також цікава пам’ятка природи – багатовіковий дуб. Але все повертається на свої кола. Прийшов час збирати каміння – і на місці, де колись з'явилася ікона Св.Миколи, ведеться будівництво нового храму. Духовна святиня Коропщини і всієї Чернігівщини поступово відроджується з руїн.
З с.Рихлі знову повертаємось на дорогу, яка веде з Сосниці на Короп, щоб відвідати уславлене своїм палацовим ансамблем с.Вишеньки. В кінці ХVIII століття воно належало фельдмаршалу Петру Румянцеву-Задунайському, який з нагоди приїзду імператриці Катерини ІІ у 1782-1787 рр. побудував тут розкішний палац, Успенську церкву та інші садибні споруди, які разом утворили справжнє архітектурне диво – чернігівський «Версаль». Палац побудований в романтичному стилі, у рамках якого поєднуються елементи готики та східні форми – тобто, за стилем він подібний до такого визнаного шедевру, як палац графа Воронцова в Алупці (Крим). Зараз тут діє дитячий санаторій, але є надія, що палац в недалекому майбутньому стане музеєм і заповідником, і тоді – тримайся, Качанівка! Особливо мальовничо палац у Вишеньках виглядає на фоні невеличкого озерця, віддзеркалюючись у його прозорих водах. Ну прям справжнісінький Версаль! Ви згодні?
Після с.Вишеньки і не менш «апетитного» с.Черешеньки їдемо у м.Короп, щоб оглянути старовинні місцеві храми. Хоча на гербі міста зображена однойменна риба, є припущення, що Короп – це давньоруське місто Хоробор («Хоробрий»), яке часто згадується у літописах. Підтверджує цю назву і найдавніший храм Коропа – Іллінська церква, збудована у ХVIII столітті. Це унікальна для Чернігівщини споруда – оборонна церква-фортеця - єдина в області, що збереглася. Тобто цей храм міг виконувати функції башти-донжону європейських замків. І справді, сьогодні вона більш схожа саме на руїни стародавнього замку. Але церква поступово відбудовується і незабаром буде повністю відновлена.Окрасою міста також є Вознесенська церква ХVIII ст., Успенська та Феодосіївська церкви ХІХ ст., старовинна синагога. На жаль, ще більше коропських храмів не збереглися до нашого часу, але завдяки місцевому чудо-майстру їх іграшкові макети можна побачити в краєзнавчому музеї – одному з кращих в області!
Добігла свого кінця подорож маршрутом «З Коропом по Вишеньки». Але на цьому не закінчується знайомство з дивовижною Коропщиною! На території району ще заслуговують на увагу археологічні музеї в селах Мезин та Свердловка, старовинні церкви в селах Райгородок та Жовтневе, ну і, звичайно, заповідний оазис – Мезинський національний природний парк! Туристи – всі на Коропщину!
Відстані за маршрутом такі: Чернігів – Оболоння (124км) – Рихлі (11км) – Вишеньки (33км) – Черешеньки (3км) – Короп (10км) – Чернігів (133км).
Загальна довжина маршруту – 315 км (переважно переїзд від Чернігова і в зворотньому напрямку), час у дорозі при пересуванні автомобілем – близько 6 годин. З екскурсіями мандрівка маршрутом вимагає на цілий день часу.
Іван КОЦЮРА
|